LT8618EDDB-3.3#TRMPBF
DigiKey Part Number
505-LT8618EDDB-3.3#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-LT8618EDDB-3.3#TRMPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
505-LT8618EDDB-3.3#TRMPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT8618EDDB-3.3#TRMPBF
Description
IC REG BUCK 3.3V 100MA 10DFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 100mA 10-WFDFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT8618EDDB-3.3#TRMPBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
60V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
200kHz ~ 2.2MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
10-DFN (3x2)
Voltage - Input (Min)
3.4V