LT6657AHMS8-2.5#PBF
DigiKey Part Number
505-LT6657AHMS8-2.5#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT6657AHMS8-2.5#PBF
Description
IC VREF SERIES 0.1% 8MSOP
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.1% 10 mA 8-MSOP
EDA/CAD Models
LT6657AHMS8-2.5#PBF Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
0.5ppmp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
0.8ppmrms
Packaging
Tube
Voltage - Input
3V ~ 40V
Current - Supply
1.2mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Current - Output
10 mA
Supplier Device Package
8-MSOP
Tolerance
±0.1%
Base Product Number
Temperature Coefficient
1.5ppm/°C