LT3990IMSE-3.3#PBF
DigiKey Part Number
LT3990IMSE-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3990IMSE-3.3#PBF
Description
IC REG BUCK 3.3V 350MA 16MSOP
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 350mA 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
EDA/CAD Models
LT3990IMSE-3.3#PBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
62V
Packaging
Tube
Frequency - Switching
210kHz ~ 2.3MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)