LT3971EDD-3.3#PBF
DigiKey Part Number
LT3971EDD-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3971EDD-3.3#PBF
Description
IC REG BUCK 3.3V 1.2A 10DFN
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1.2A 10-WFDFN Exposed Pad
EDA/CAD Models
LT3971EDD-3.3#PBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
38V
Packaging
Tube
Frequency - Switching
200kHz ~ 2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
10-DFN (3x3)
Voltage - Input (Min)
4.3V