LT3650EMSE-4.2#PBF
DigiKey Part Number
505-LT3650EMSE-4.2#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3650EMSE-4.2#PBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 12MSOP
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion/Polymer 12-MSOP-EP
EDA/CAD Models
LT3650EMSE-4.2#PBF Models
Category
Charge Current - Max
2A
Battery Pack Voltage
4.2V
Voltage - Supply (Max)
32V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Battery Chemistry
Lithium Ion/Polymer
Mounting Type
Surface Mount
Number of Cells
1
Package / Case
12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad