LT3650EDD-8.2#PBF
DigiKey Part Number
LT3650EDD-8.2#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3650EDD-8.2#PBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 2CELL 12DFN
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion/Polymer 12-DFN (3x3)
EDA/CAD Models
LT3650EDD-8.2#PBF Models
Category
Charge Current - Max
2A
Battery Pack Voltage
8.2V
Voltage - Supply (Max)
32V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)