LT3060MPTS8-1.2#TRPBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 74
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TSOT-23-8
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LT3060MPTS8-1.2#TRPBF
DigiKey Part Number
LT3060MPTS8-1.2#TRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3060MPTS8-1.2#TRPBF
Description
IC REG LIN 1.2V 100MA TSOT-23-8
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LT3060MPTS8-1.2#TRPBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
4 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
79dB (120Hz)
Control Features
Enable, Soft Start
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
TSOT-23-8
Voltage Dropout (Max)
0.51V @ 100mA