LT3060IDC-1.2#TRMPBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 988
Datasheet
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-DFN (2x2)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LT3060IDC-1.2#TRMPBF
DigiKey Part Number
505-LT3060IDC-1.2#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3060IDC-1.2#TRMPBF
Description
IC REG LINEAR 1.2V 100MA 8-DFN
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT3060IDC-1.2#TRMPBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
4 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
79dB (120Hz)
Control Features
Enable, Soft Start
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
8-DFN (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.51V @ 100mA