LT3060ETS8-3.3#TRMPBF
DigiKey Part Number
LT3060ETS8-3.3#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT3060ETS8-3.3#TRMPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT3060ETS8-3.3#TRMPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3060ETS8-3.3#TRMPBF
Description
IC REG LIN 3.3V 100MA TSOT-23-8
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TSOT-23-8
EDA/CAD Models
LT3060ETS8-3.3#TRMPBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
4 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
70dB (120Hz)
Control Features
Enable, Soft Start
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TSOT-23-8
Voltage Dropout (Max)
0.51V @ 100mA