LT3050EMSE-3.3#PBF
DigiKey Part Number
LT3050EMSE-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3050EMSE-3.3#PBF
Description
IC REG LIN 3.3V 100MA 12-MSOP-EP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 12-MSOP-EP
EDA/CAD Models
LT3050EMSE-3.3#PBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
5.2 mA
Packaging
Tube
PSRR
70dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Current Limit, Enable, Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
12-MSOP-EP
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 100mA