LT3022EMSE-1.2#PBF
DigiKey Part Number
505-LT3022EMSE-1.2#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3022EMSE-1.2#PBF
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A 16-MSOP-EP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 16-MSOP-EP
EDA/CAD Models
LT3022EMSE-1.2#PBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
3.5 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
36 mA
PSRR
66dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
16-MSOP-EP
Voltage Dropout (Max)
0.285V @ 1A