LT3021ES8-1.8#PBF
DigiKey Part Number
LT3021ES8-1.8#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3021ES8-1.8#PBF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 8-SO
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-SO
EDA/CAD Models
LT3021ES8-1.8#PBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
250 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
10 mA
PSRR
56dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
8-SO
Voltage Dropout (Max)
0.285V @ 500mA