LT3008ETS8-1.2#TRMPBF
DigiKey Part Number
505-LT3008ETS8-1.2#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-LT3008ETS8-1.2#TRMPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3008ETS8-1.2#TRMPBF
Description
IC REG LIN 1.2V 20MA TSOT-23-8
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 20mA TSOT-23-8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT3008ETS8-1.2#TRMPBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
6 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
1.2 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
PSRR
66dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
45V