LT1790BIS6-2.5#TRPBF
DigiKey Part Number
505-LT1790BIS6-2.5#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-LT1790BIS6-2.5#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
505-LT1790BIS6-2.5#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1790BIS6-2.5#TRPBF
Description
IC VREF SERIES 0.1% TSOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.1% 5 mA TSOT-23-6
EDA/CAD Models
LT1790BIS6-2.5#TRPBF Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
32µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
48µVrms
Voltage - Input
3V ~ 18V
Current - Supply
80µA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
5 mA
Tolerance
±0.1%
Base Product Number
Temperature Coefficient
25ppm/°C