LT1765EFE-1.8#PBF
DigiKey Part Number
LT1765EFE-1.8#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1765EFE-1.8#PBF
Description
IC REG BUCK 1.8V 3A 16TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 3A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
EDA/CAD Models
LT1765EFE-1.8#PBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
25V
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.25MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
0°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
16-TSSOP-EP
Voltage - Input (Min)
3V