LT1585CM-1.5#PBF
DigiKey Part Number
LT1585CM-1.5#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1585CM-1.5#PBF
Description
IC REG LINEAR 1.5V 4.6A DDPAK-3
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.6A DDPAK-3
EDA/CAD Models
LT1585CM-1.5#PBF Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 4.6A
Packaging
Tube
PSRR
72dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
7V
Supplier Device Package
DDPAK-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V