LT1585ACM-1.5#TRPBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1 196
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 10
Datasheet
In Stock: 450
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5A DDPAK-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LT1585ACM-1.5#TRPBF
DigiKey Part Number
505-LT1585ACM-1.5#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1585ACM-1.5#TRPBF
Description
IC REG LINEAR 1.5V 5A DDPAK-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT1585ACM-1.5#TRPBF Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 5A
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
72dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
7V
Supplier Device Package
DDPAK-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V