LT1521CS8-3.3#PBF
DigiKey Part Number
LT1521CS8-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1521CS8-3.3#PBF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 8-SO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 8-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT1521CS8-3.3#PBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
12 mA
Packaging
Tube
PSRR
58dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-SO
Voltage Dropout (Max)
0.75V @ 300mA