LT1460LHS8-2.5#TRPBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
In Stock: 296
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.2% 40 mA 8-SO
Introducing Power by Linear
LT1460LHS8-2.5#TRPBF
DigiKey Part Number
LT1460LHS8-2.5#TRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1460LHS8-2.5#TRPBF
Description
IC VREF SERIES 0.2% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT1460LHS8-2.5#TRPBF Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
10µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
10µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input
3.4V ~ 20V
Current - Supply
165µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output
40 mA
Tolerance
±0.2%
Base Product Number
Temperature Coefficient
50ppm/°C