LT1252CN8#PBF
DigiKey Part Number
LT1252CN8#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1252CN8#PBF
Description
IC AMP CURRENT FEEDBACK 8DIP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Video Amp 1 Current Feedback 8-PDIP
EDA/CAD Models
LT1252CN8#PBF Models
Category
Current - Supply
8.5 mA
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Current - Output / Channel
55 mA
Packaging
Tube
Voltage - Supply, Single/Dual (±)
4V ~ 28V, ±2V ~ 14V
Mounting Type
Through Hole
Applications
Current Feedback
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of Circuits
1
Supplier Device Package
8-PDIP
-3db Bandwidth
282 MHz
Base Product Number
Slew Rate
125V/µs