LT1236AIS8-10#TRPBF
DigiKey Part Number
LT1236AIS8-10#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT1236AIS8-10#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT1236AIS8-10#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1236AIS8-10#TRPBF
Description
IC VREF PRECISION 0.05% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series, Shunt, Buried Zener Voltage Reference IC Fixed 10V V ±0.05% 10 mA 8-SO
EDA/CAD Models
LT1236AIS8-10#TRPBF Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
6µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
3.5µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
11.5V ~ 40V
Part Status
Active
Current - Supply
2mA
Reference Type
Series, Shunt, Buried Zener
Current - Cathode
1.7 mA
Output Type
Fixed
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Output
10 mA
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Tolerance
±0.05%
Supplier Device Package
8-SO
Temperature Coefficient
5ppm/°C