LT1117CM-3.3#TRPBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
Texas Instruments
In Stock: 399
Texas Instruments
In Stock: 951
In Stock: 44
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA DDPAK-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LT1117CM-3.3#TRPBF
DigiKey Part Number
LT1117CM-3.3#TRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1117CM-3.3#TRPBF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA DDPAK-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT1117CM-3.3#TRPBF Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
75dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
DDPAK-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA