LT1085CM-3.3#PBF
DigiKey Part Number
505-LT1085CM-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1085CM-3.3#PBF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A DDPAK-3
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A DDPAK-3
EDA/CAD Models
LT1085CM-3.3#PBF Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tube
PSRR
72dB (120Hz)
Protection Features
Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
20V
Supplier Device Package
DDPAK-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 3A