LT1019CN8-4.5#PBF
DigiKey Part Number
LT1019CN8-4.5#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1019CN8-4.5#PBF
Description
IC VREF PRECISION 4.5V 8DIP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series, Shunt Voltage Reference IC Fixed 4.5V V ±0.2% 10 mA 8-PDIP
EDA/CAD Models
LT1019CN8-4.5#PBF Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
2.5ppmrms
Packaging
Tube
Voltage - Input
6V ~ 40V
Current - Supply
1.5mA
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.5V
Mounting Type
Through Hole
Current - Output
10 mA
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Tolerance
±0.2%
Supplier Device Package
8-PDIP
Temperature Coefficient
20ppm/°C