LT1019ACS8-2.5#PBF
DigiKey Part Number
505-LT1019ACS8-2.5#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1019ACS8-2.5#PBF
Description
IC VREF PRECISION 2.5V 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series, Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.05% 10 mA 8-SO
EDA/CAD Models
LT1019ACS8-2.5#PBF Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
2.5ppmrms
Packaging
Tube
Voltage - Input
4V ~ 40V
Current - Supply
1.3mA
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Output
10 mA
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Tolerance
±0.05%
Supplier Device Package
8-SO
Temperature Coefficient
5ppm/°C