ADG1606BRUZ is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
In Stock: 964
Datasheet
Similar
In Stock: 4 618
Datasheet
Vishay Siliconix
In Stock: 2 486
In Stock: 287
1 Circuit IC Switch 16:1 5Ohm 28-TSSOP
ADG1606BRUZ
DigiKey Part Number
505-ADG1606BRUZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADG1606BRUZ
Description
IC MUX 16:1 5OHM 28TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ADG1606BRUZ Models
Category
-3db Bandwidth
22MHz
Charge Injection
33pC
Packaging
Tube
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
18pF, 240pF
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
150pA
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
16:1
Crosstalk
-62dB @ 1MHz
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
On-State Resistance (Max)
5Ohm
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
200mOhm
Package / Case
28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply, Single (V+)
3.3V ~ 16V
Supplier Device Package
28-TSSOP
Voltage - Supply, Dual (V±)
±3.3V ~ 8V