AD8403WARZ50-REEL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-SOIC
High Speed Converters by Analog Devices
AD8403WARZ50-REEL
DigiKey Part Number
AD8403WARZ50-REELTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD8403WARZ50-REEL
Description
IC DIG POT 50K 24-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AD8403WARZ50-REEL Models
Category
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Features
Cascade Pin
Tolerance
±30%
Part Status
Obsolete
Temperature Coefficient (Typ)
500ppm/°C
Linear
Grade
Automotive
Supplier Device Package
24-SOIC
Number of Circuits
4
Package / Case
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C