AD8402ARZ10-REEL
DigiKey Part Number
AD8402ARZ10-REELTR-ND - Tape & Reel (TR)
AD8402ARZ10-REELCT-ND - Cut Tape (CT)
AD8402ARZ10-REELDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD8402ARZ10-REEL
Description
IC DIG POT 10K 14-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-SOIC
EDA/CAD Models
AD8402ARZ10-REEL Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
500ppm/°C
Supplier Device Package
14-SOIC
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Circuits
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C