AD8402AR50-REEL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 4 854
Datasheet
Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-SOIC
High Speed Converters by Analog Devices
AD8402AR50-REEL
DigiKey Part Number
AD8402AR50-REELTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD8402AR50-REEL
Description
IC DIG POT 50K 14-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AD8402AR50-REEL Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Tolerance
±30%
Part Status
Obsolete
Temperature Coefficient (Typ)
500ppm/°C
Supplier Device Package
14-SOIC
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Circuits
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C