AD8400AR100-REEL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 8 347
Datasheet
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 8-SOIC
High Speed Converters by Analog Devices
AD8400AR100-REEL
DigiKey Part Number
AD8400AR100-REELTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD8400AR100-REEL
Description
IC DIG POT 100K 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AD8400AR100-REEL Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±30%
Part Status
Obsolete
Temperature Coefficient (Typ)
500ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
8-SOIC
Configuration
Potentiometer
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C