AD5292BRUZ-100
DigiKey Part Number
505-AD5292BRUZ-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5292BRUZ-100
Description
IC DIG POT 100K 14-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 1024 Taps SPI Interface 14-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AD5292BRUZ-100 Models
Category
Memory Type
Non-Volatile
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply
9V ~ 33V, ±9V ~ 16.5V
Packaging
Tube
Features
Cascade Pin
Part Status
Active
Tolerance
±1%
DigiKey Programmable
Not Verified
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
14-TSSOP
Number of Circuits
1
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
1024
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C