AD5282BRU50-REEL7 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 3 489
Datasheet
Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps I2C Interface 16-TSSOP
High Speed Converters by Analog Devices
AD5282BRU50-REEL7
DigiKey Part Number
AD5282BRU50-REEL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5282BRU50-REEL7
Description
IC DIG POT 50K 16-TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AD5282BRU50-REEL7 Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
4.5V ~ 16.5V, ±5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Selectable Address
Part Status
Obsolete
Tolerance
±30%
Temperature Coefficient (Typ)
30ppm/°C
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
16-TSSOP
Number of Circuits
2
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C