AD5272BRMZ-100
DigiKey Part Number
505-AD5272BRMZ-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5272BRMZ-100
Description
IC DIG POT 100K 10-MSOP
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 1024 Taps I2C Interface 10-MSOP
EDA/CAD Models
AD5272BRMZ-100 Models
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V, ±2.5V ~ 2.75V
Packaging
Tube
Features
Selectable Address
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient (Typ)
5ppm/°C
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C