AD5263BRU50-REEL7 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 935
Datasheet
Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 256 Taps I2C, SPI Interface 24-TSSOP
High Speed Converters by Analog Devices
AD5263BRU50-REEL7
DigiKey Part Number
AD5263BRU50-REEL7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5263BRU50-REEL7
Description
IC DIG POT 50K 24-TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AD5263BRU50-REEL7 Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
4.5V ~ 16.5V, ±4.5V ~ 7.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Cascade Pin, Selectable Address
Part Status
Obsolete
Tolerance
±30%
Temperature Coefficient (Typ)
30ppm/°C
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
24-TSSOP
Number of Circuits
4
Package / Case
24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C