AD5262BRUZ20
DigiKey Part Number
AD5262BRUZ20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5262BRUZ20
Description
IC DIG POT 20K 16-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 20k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 16-TSSOP
EDA/CAD Models
AD5262BRUZ20 Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
4.5V ~ 16.5V, ±5V
Packaging
Tube
Features
Cascade Pin
Tolerance
±30%
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Supplier Device Package
16-TSSOP
Number of Circuits
2
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C