AD5245BRJZ10-RL7
DigiKey Part Number
505-AD5245BRJZ10-RL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-AD5245BRJZ10-RL7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-AD5245BRJZ10-RL7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5245BRJZ10-RL7
Description
IC DIG POT 10K SOT-23-8
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps I2C Interface SOT-23-8
EDA/CAD Models
AD5245BRJZ10-RL7 Models
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Selectable Address
Tolerance
±30%
Temperature Coefficient (Typ)
45ppm/°C
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
SOT-23-8
Number of Circuits
1
Package / Case
SOT-23-8
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C