AD5243BRMZ10-RL7
DigiKey Part Number
AD5243BRMZ10-RL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
AD5243BRMZ10-RL7CT-ND - Cut Tape (CT)
AD5243BRMZ10-RL7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5243BRMZ10-RL7
Description
IC DIG POT 10K 10-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps I2C Interface 10-MSOP
EDA/CAD Models
AD5243BRMZ10-RL7 Models
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
-20%, +55%
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Supplier Device Package
10-MSOP
Configuration
Potentiometer
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Number of Circuits
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C