AD5231BRUZ100-RL7
DigiKey Part Number
505-AD5231BRUZ100-RL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-AD5231BRUZ100-RL7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-AD5231BRUZ100-RL7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5231BRUZ100-RL7
Description
IC DIG POT 100K 16-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 1024 Taps SPI Interface 16-TSSOP
EDA/CAD Models
AD5231BRUZ100-RL7 Models
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Tolerance
-40%, +20%
Temperature Coefficient (Typ)
600ppm/°C
Supplier Device Package
16-TSSOP
Number of Circuits
1
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
1024
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C