AD5206BRUZ10
DigiKey Part Number
505-AD5206BRUZ10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5206BRUZ10
Description
IC DIG POT 10K 24-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 6 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-TSSOP
EDA/CAD Models
AD5206BRUZ10 Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V, ±2.3V ~ 2.7V
Packaging
Tube
Features
Selectable Address
Tolerance
±30%
Temperature Coefficient (Typ)
700ppm/°C
Supplier Device Package
24-TSSOP
Number of Circuits
6
Package / Case
24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C