AD5173BRMZ50-RL7 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 268
Datasheet
Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps I2C Interface 10-MSOP
High Speed Converters by Analog Devices
AD5173BRMZ50-RL7
DigiKey Part Number
AD5173BRMZ50-RL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5173BRMZ50-RL7
Description
IC DIG POT 50K 10-MSOP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AD5173BRMZ50-RL7 Models
Category
Memory Type
OTP
Manufacturer
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Part Status
Obsolete
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Number of Circuits
2
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C