AD5141BCPZ10-RL7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AD5141BCPZ10-RL7 |
Description | IC DIG POT 10K 16-LFCSP |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps I2C, SPI Interface 16-LFCSP (3x3) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AD5141BCPZ10-RL7 Models |
Category | Memory Type Non-Volatile |
Manufacturer Analog Devices Inc. | Voltage - Supply 2.3V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Features Selectable Address |
Part Status Active | Tolerance ±8% |
DigiKey Programmable Not Verified | Temperature Coefficient (Typ) 35ppm/°C |
Taper Linear | Mounting Type Surface Mount |
Configuration Potentiometer | Supplier Device Package 16-LFCSP (3x3) |
Number of Circuits 1 | Package / Case 16-WFQFN Exposed Pad, CSP |
Number of Taps 256 | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |