PD42-3-1670-TMCL_View2
Trinamic PD42-x-1670 Smart BLDC Motors |  Digi-Key Daily
PD42-3-1670-TMCL
DigiKey Part Number
175-PD42-3-1670-TMCL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD42-3-1670-TMCL
Description
SERVOMOTOR 4000 RPM 24V
Customer Reference
Detailed Description
Brushless DC (BLDC) DC Motor Servomotor 4000 RPM 24VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
25.49 / 180
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Size / Dimension
Square - 1.654" x 1.654" (42.00mm x 42.00mm)
Series
Diameter - Shaft
0.197" (5.00mm)
Packaging
Bulk
Length - Shaft and Bearing
0.866" (22.00mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Hole Spacing
0.988" (25.10mm)
Type
DC Motor
Termination Style
Wire Leads with Connector
Function
Servomotor
Features
Integrated Controller, Flatted Shaft
Voltage - Rated
24VDC
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C