PD42-2-1270-TMCL
DigiKey Part Number
175-PD42-2-1270-TMCL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD42-2-1270-TMCL
Description
PANDRIVE NEMA17, 24V, 50 OZ IN/
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 17 200.0 Step 1 A 24VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PD42-2-1270-TMCL Models
Category
Torque - Holding (oz-in / mNm)
51 / 360
Mfr
Size / Dimension
Square - 1.654" x 1.654" (42.00mm x 42.00mm)
Series
NEMA Frame Size
Packaging
Bulk
Mounting Hole Spacing
1.220" (31.00mm)
Part Status
Active
Termination Style
Connector
Type
Hybrid
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Coil Type
Bipolar
Coil Resistance
1.2 Ohms
Voltage - Rated
24VDC
Features
Integrated Controller, Round Shaft
Current Rating (Amps)
1 A
Rotor Inertia
57gcm²
Steps per Revolution
200.0
Weight
0.529 lb (239.95 g)
Step Angle
1.8°
Base Product Number
Accuracy
±5%