MAX22503EASD+
DigiKey Part Number
MAX22503EASD+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX22503EASD+
Description
IC TRANSCEIVER FULL 1/1 14SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC
EDA/CAD Models
MAX22503EASD+ Models
Category
Receiver Hysteresis
250 mV
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Data Rate
100Mbps
Packaging
Tube
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Type
Transceiver
Mounting Type
Surface Mount
Protocol
RS422, RS485
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)