MAX1659ESA+T
DigiKey Part Number
MAX1659ESA+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
MAX1659ESA+TCT-ND - Cut Tape (CT)
MAX1659ESA+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX1659ESA+T
Description
IC REG LIN POS ADJ 350MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 350mA 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX1659ESA+T Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.875V @ 350mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
16.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V (5V)