ADPL42001AZT+T
DigiKey Part Number
175-ADPL42001AZT+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
175-ADPL42001AZT+TCT-ND - Cut Tape (CT)
175-ADPL42001AZT+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADPL42001AZT+T
Description
IC REG LIN POS ADJ 100MA TSOT23
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 100mA TSOT-23-6
EDA/CAD Models
ADPL42001AZT+T Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.1V @ 100mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Quiescent (Iq)
15 µA
Part Status
Active
Control Features
Enable, Power Good
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Regulators
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.6V