LS M67K-J2L1-1-0-2-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LSM67K-J2L1-1-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LSM67K-J2L1-1-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LSM67K-J2L1-1-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LS M67K-J2L1-1-0-2-R18-Z
Description
LED RED CLEAR SMD
Customer Reference
Detailed Description
Red 630nm LED Indication - Discrete 1.8V 2-SMD, J-Lead
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.8V
Mfr
Current - Test
2mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
643nm
Configuration
Standard
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Lens Color
Colorless
Supplier Device Package
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
2.00mm L x 1.40mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
1.40mm
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
1.50mm x 1.00mm