LS L29K-H1J2-1-0-2-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LSL29K-H1J2-1-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LSL29K-H1J2-1-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LSL29K-H1J2-1-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LS L29K-H1J2-1-0-2-R18-Z
Description
LED RED DIFFUSED 0603 SMD
Customer Reference
Detailed Description
Red 630nm LED Indication - Discrete 1.8V 0603 (1608 Metric)
Category
Current - Test
2mA
Obsolete
Wavelength - Peak
643nm
Color
Grade
Automotive
Configuration
Standard
Qualification
AEC-Q101
Lens Color
Colorless
Size / Dimension
1.70mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.65mm
Lens Size
1.30mm x 0.80mm
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.8V