LP T676-L2N1-25-0-20-R18-Z
DigiKey Part Number
475-LPT676-L2N1-25-0-20-R18-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LPT676-L2N1-25-0-20-R18-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
475-LPT676-L2N1-25-0-20-R18-ZDKR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP T676-L2N1-25-0-20-R18-Z
Description
LED 560NM PURE GREEN SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 560nm LED Indication - Discrete 2V 2-PLCC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
562nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-PLCC
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
2.10mm
Lens Size
2.40mm Dia