LO Q976.01-P2R2-25-1-20-R18
DigiKey Part Number
475-LOQ976.01-P2R2-25-1-20-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LOQ976.01-P2R2-25-1-20-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LOQ976.01-P2R2-25-1-20-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LO Q976.01-P2R2-25-1-20-R18
Description
LED ORANGE CLEAR 0603 SMD
Detailed Description
Orange 606nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
607nm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
0.75mm
Lens Size
1.10mm x 0.80mm